Umíš pomoci? Naučíme první pomoc již děti v mateřských školách


Fotogalerie: Okresní studijní středisko 2014

/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-23-09-40-25-kopie-jpg1/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-23-09-40-40-kopie-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-23-09-41-28-kopie-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-14-15-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-16-20-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-41-03-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-46-31-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-48-19-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-25-16-56-23-jpg/
/album/fotogalerie-okresni-studijni-stredisko/a2014-09-26-13-42-16-jpg/

—————


 

 

Šlovice 2014

 

Okresní studijní středisko pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže v Rakovníku. Letošní rok jsme zvolili termín v září. Střediska se zúčastnilo 17 dětí z rakovnických a okresních ZŠ. OSS se konalo v RZ "Nad Starým mlýnem", kde jsme měli k dispozici učebnu a ve volném čase bazény, sportovní hřiště a wellnes.

Výuka probíhala v poledních a odpoledních hodinách, kde se děti intenzivně učily první pomoc jak teoretickou, tak praktickou. Výuka byla rozložena do 13ti bloků. Součástí výuky byla též historie ČSČK, kterou přijela přednášet paní Magdalena Mikesková - Elznicová ředitelka TGM, která je členkou ČK v místní skupině Klub historie červeného kříže Lány. Paní Magda přijela v dobovém kostýmu a přivezla dětem pár exemplářů z muzea, týkajících se ČK a první pomoci. Dětem se její podání historie velice líbilo, protože bylo doplněno i krátkým animovaným filmem.

Ve středu k nám zavítali kolegové z německého ČK z Beierfeldu, seznámili jsme je s náplní a programem studijního střediska. V tento den probíhala celoodpolední hra, která byla zaměřena na dosud probrané učivo, kde děti musely zodpovědět a prakticky předvést 12 otázek týkajících se PP, abychom zjistily, jak učivo pochopily.

Ve čtvrtek dopoledne jsme zodpovídaly s kolegyní otázky, které dětem nebyly jasné a po obědě se psal závěrečný test a dělaly praktické zkoušky, které byly pro všechny děti nečekaným překvapením. Jako poslední zkoušku jsme zvolily záchranu tonoucího, kde děti nesměly zaváhat a musely skočit do bazénu "tak jak přiběhly, maximálně si zuly boty a vyndaly mobily" a tonoucího zachránit. Nastalo zde několik komických situací, kdy nám jedna holčička řekla, že si jde pro plavky a když jsme se ji zeptaly, zda by si šla domů také pro plavky kdyby to bylo opravdu když by se někdo topil, tak nám odpověděla, že jasně, že by šla. Další komická situace byla, kdy kolegyně p. Kolářová řekla slečně, která si již sundala ponožku, ať se na ponožky vykašle a rychle zachraňuje, tak si holčina tu sundanou ponožku zase začala oblékat. Děti byly opravdu překvapené, co jsme na ně nachystaly. Musím však říci, že většina z nich neváhala a do té vody opravdu skočila a začala zachraňovat.

V pátek bylo vyhlášení, předání diplomů, průkazů a věcných odměn, které jsme měli díky ČČK Praha, PG Rakona a TESCU. Timto bych chtěla poděkovat dětem za to, jak byly ukázněné a že nám bylo potěšením je vyučovat a ten týden se o ně starat, zároveň velký díky i jejich rodičům, kteří se určitě prali s nástydem ratolestí ještě další dny po skončení střediska. Vzhledem k tomu, že počasí nám opět nepřálo, jsme se nevyhnuli nástydům - včetně nás, dospělých.

Příští rok bychom chtěli též studijní středisko uspořádat. Pokud čtenáři budou mít zájem, bude možné sledovat naše aktuality na webových stránkách: cesky-cerveny-kriz-rakovnik.webnode.cz

nebo se ptát ve škole, protože každá okresní ZŠ dostává informace, kdy se studijní středisko bude konat.

Za sebe a za kolegyni Lucii Kolářovou bych chtěla říci, že studijní středisko je pro každého, koho baví první pomoc a kdo se chce ji naučit. Nikdo z nás neví, kdy ji bude potřebovat a je fajn vědět, že zrovna to naše dítě by mohlo být to, které by dokázalo pomoci jak nám, tak cizím, protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

 

Krausová Libuše - ředitelka OS ČČK RAKOVNÍK

 

Šlovice 2013.pdf